Jak jsme chtěli vyrobit prototyp a vyrábíme hned tři

První bloggerský výkop si vzal na starosti Štefan Golis, který se ohlíží nad úspěchy i výzvami, které loňský rok našemu podnikání přinesl.

3 minuty čtení

Štefan Golis CEO of Golpretech
Štefan Golis

Člověk se až nestačí divit, jak rychle se věci dějí a jak každodenní rozhodnutí strategicky ovlivňují dlouhodobý vývoj. Loňský rok nám v Golpretech přinesl kopec novinek, kde asi tou nejdůležitější je výroba vlastních strojů a zařízení.


Celé se to událo vlastně docela nepatrně. Na počátku byla dlouhotrvající nespokojenost s aktuálními dodavateli. Umíte si jistě představit, že šestiměsíční zpoždění způsobuje řadu problémů a Váš kredit jako dodavatele klesá. Spálili jsme se již vícekrát.

Druhým podnětem byl nedostatek místa v aktuální výrobní hale, umocněn hlukem, na který si začali stěžovat sousedi z vedlejších kanceláři. Hala jen sotva stačila na stále se zvyšující výrobu pneumatických upínacích hřídelí a vodících válců. Když jsme v ní na konci srpna 2020 připravovali převíječky pro velmi jemné fólie, doslova praskala ve švech. S tím jsme museli něco dělat.

Netrvalo dlouho a absolvovali jsme několik prohlídek nových výrobních prostor. Všechny nabídky byly samozřejmě k pronájmu, protože v dnešní době si nemovitost v Brně může dovolit snad jen výherce Sportky. Jednu halu jsme přece jen vybrali a na konci září už výrobní stroje stály na nových místech s dostatkem okolního prostoru pro materiál a manipulaci. Rozhodnutí se ukázalo jako strategické: prakticky ihned po stěhování přišly od zákazníků objednávky na stroje a zařízení, které bychom ve starých prostorách neměli šanci vyrobit.

Nová výrobní hala Golpretech
Nová výrobní hala v Brně

Nová hala nám také umožnila vytvořit prostor pro svařování konstrukcí, což při výrobě strojů výrazně zvyšuje flexibilitu. Vše jsme si dokonale odzkoušeli při výrobě odvíjecího zařízení plastové fólie s podélným řezáním kruhovými noži. Zákazník tento stroj používá pro odpadové role, které automaticky kontinuálně odvíjí do regranulačního lisu. Ušetří tak namáhavou práci člověka, a to se dnes počítá.

Následovaly odvíjecí stojany s regulovaným odvinem do Zlína a stolní převíječky etiket na Slovensko. Velmi rychle jsme realizovali několik zajímavých projektů s úctyhodným výsledkem. Zákazníkům jsme nemuseli nesmyslně prodlužovat dodací termíny, stroje jsou nainstalovány a fungují.


Jedna velká výzva je ale ještě před námi: vždy jsme chtěli vyrábět automatické řezačky dutinek. Jsou to stroje pro velké zpracovatele, kteří nakupují papírové dutinky v jednotné délce a pak je řežou podle potřeb výroby. Je na ně hodně poptávek z Německa a Beneluxu.

Na podzim jsme dostali příležitost. Náš zástupce pro Německý trh poslal velmi zajímavou poptávku a naším úkolem bylo udělat vše proto, abychom zakázku získali. Zákazník jednal velmi rychle a po ujasnění celkové specifikace a pár komerčních bodů došlo vítězně k podpisu smlouvy. Zakázka je pro nás obrovskou příležitostí dostat se mezi úspěšné výrobce těchto řezaček. Dodací termín tři měsíce se zdál dostačující na konstrukci, nákup dílů, montáž a oživení. Jak už to s prototypy bývá, věděli jsme, že během výroby budou následovat nějaké úpravy a doladění.

Řezačka dutinek Golpretech
návrh řezačky

Co čert nechtěl, přišla z Německa další poptávka. Zákazník, výrobce strojů, hledá pravidelného dodavatele na řezačky dutinek. První potřebuje se šibeniční dodacím termínem dva měsíce. Jednalo se o těžké rozhodnutí. Na jedné straně vyrábíme prototyp, který potřebujeme odzkoušet a odladit, na druhé straně nám před dveřmi čeká zákazník s pravidelnými objednávkami. Příležitost, která se prostě neodmítá. Potvrdili jsme cenu a dodací termín s vědomím, že nás čekají 12-ti hodinové pracovní dny a víkendy. Objednávka na dvě (!) řezačky následovala prakticky obratem.

Dnes, prvního března 2021, finišujeme první řezačku, za běhu ladíme výkresy a specifikaci komponentů. Ve středu nám z kooperace mají dodat rámy na další dvě řezačky. S první řezačkou budeme mít asi dva týdny zpoždění, ale umožní nám to dokončit další dvě včas.

Myslím, že to zvládneme. Držte nám palce!

2 komentáře: „Jak jsme chtěli vyrobit prototyp a vyrábíme hned tři

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte web zdarma s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: